This option will reset the home page of this site. It will restore any closed widgets or categories.

Reset
Новости, факты, комментарии...
24.10.2013 14:34:49 Eestimaa Vähemusrahvuste Esindajate Koda: Avalik kiri Eesti Vabariigi president Toomas-Hendrik Ilvesele (0)
Печать  
Послать другу  
Комментарии  


Austus võib olla ainult vastastikune!

EVEKAvalik kiri Eesti Vabariigi president Toomas-Hendrik Ilvesele

Austatud härra president!

Oma hiljutises intervjuus Moldova väljaandele «Adevarul» (18.10.2013)  Teie märkiste, et „natsliku Saksamaaga salajase pakti alusel annekteeris NSV Liit Eesti Vabariigi ja kehtestas siin vene keele kui nõukogude valitsuse keele“.

Tahaks  märkida, et ei 1940.a. ega järgnevatel aastatel keegi ei keelustanud eesti keelt Eestis ning ei kuulutanud vene keelt ainsaks riigikeeleks.  ENSV põhiseaduse kohaselt kehtis Eestis kaks keelt - eesti ja vene keel.

Teiseks, isegi nõukogude võimul ei tulnud kunagi pähe luua eri laadi keeleinspektsioon, kes jälgiks vene keele kui riigikeele sunduslikku juurutamist juba seetõttu, et NSV Liidus polnud kunagi ühtset riigikeelt.

Kolmandaks, riigipea jaoks pole sünnis  eksitada inimesi selliste avaldustega, nagu „on inimesi, kes on riigikeele õppimise vastu“.  Eesti keele õppimine ja eesti keeles õppimine on kaks iseasja. Te sihilikult tegelete mõistete vassimisega. Pole ühtki Eesti vähemusrahvuste organisatsiooni, ühtki vähemusrahvuste esindajat astunuks  välja eesti keele õppimise vastu. Täiesti vastupidi nad räägivad sellest, et eesti keele õpetamise metoodika jätab soovida ning eesti keele õppimise  õppebass on puudulik, mis mõjutab eesti keele õppimise kvaliteeti ning haridus- ja teadusministeerium  põhimõtteliselt sellega tegeleda ei soovi.  Me oleme rõhutanud ning jätkuvalt rõhutame, et astume välja oma põhiseadusliku õiguse kaitseks  valida õppeasutuse õppekeel ja õppida emakeeles.

Ning viimane asjaolu: olles Põhiseaduse täitmise garant laskute Te põhiseaduse sihiliku moonutamiseni. „Ma ei suuda endale ette kujutada, kuidas saab keegi hästi elada riigis, mõista selle inimesi, kultuuri ning tunnetada end ühiskonna osana valdamata seejuures ametlikku riigikeelt“ ütlesite Teie.  Seega Teie riigipeana, kes on kutsutud  kaitsma kõigi Eesti kodanike sõltumata nende etnilisest, kultuurilisest ning keelelisest kuuluvusest,  deklareerite tegelikult, et täisväärtuslike inimeste hulka kuuluvad vaid ühe  - eesti etnose, keele ja kultuuri esindajad.  Selline lähenemine on juba kord maailma katastroofi äärele viinud.

Teile ei tule isegi pähe, et inimesed peaks austama erinevaid kultuure, keeli ja etnoseid. Ühe etnose, tema keele  ja kultuuri austamine eeldab, et see etnos suhtub sama moodi teistesse etnostesse, kultuuridesse ja keeltesse. Teie kohustus on tagada vähemuste õigused ja vabadused. Austus võib olla ainult vastastikune!

Härra president, me pöörame Teie tähelepanu sellele, et tunda riigikeelt ning mõista enamusrahvuse kultuuri  pole juriidiline kohustus, vaid inimese õigus. See on elementaarne kõlbeline ning õiguslik norm, mis baseerub lugupidaval suhtumisel inimesse. Ühe etnose, tema keele ja kultuuri tunnustamine eeldab analoogset suhtumist ka teistesse etnostesse, keeltesse ja kultuuridesse. Need on sellised euroopalikud väärtused, millest me ei kavatse loobuda!

Teie järjekordne Eesti elanikkonna ühe kolmandiku emakeele vastu suunatud avaldus on kohatu ja solvav ning igati vastuolus Strasbourgis 1992.a. 5. novembril vastu võetud Euroopa regionaal- ja vähemuskeelte hartaga.

Meil on siiralt kahju, et tuleb järjekordselt märkida Teie solvavat ebakorrektsust, kuid seda nõuab meie vastutus eri rahvustest inimeste ees. Me peame rahvussuhete pingestamist lubamatuks  ning Eesti riigi jaoks ohtlikuks.

Vähemusrahvuste Esindajate Koda on sunnitud veel kord pöörama Teie tähelepanu riigipeale lubamatu  sõnavõtule, mis mitte ainult ei moonuta tegelikku olukorda, vaid võib ka provotseerida etnostevaheliste suhete pingestamist.

Eesti Vähemusrahvuste Esindajate Koda juhatus



Поделитесь своим мнением


Зарегистрироваться или войти. Войти через


 
a
ПОЛЕЗНЫЙ ПОРТАЛ О ТУРИЗМЕ
Фонд Русский мир