Почти каждый день читаю новости о пикетах против контакт...
Pöördumine Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese poole seoses Erakooliseaduses sisse viidud muudatustega 18.aprillil 2013 aastal
Härra Toomas Hendrik Ilves
Eesti Vabariigi President
A.Weizenbergi 39
15050 Tallinn
Eesti
25.04.2013
Lugupeetud härra President!
Vene kogukonna Eestis ja Ühenduse «Vene Kool Eestis» nimel me väljendame oma sügavat muret 18.aprillil 2013 aastal Riigikogu poolt tehtud muudatuste osas Erakooliseaduses (343 SE3). me pöördume Teie poole, kui mitte ainult Presidendi vaid kui ka inimese – laste isa ja kodaniku poole.
Vastavalt Eesti Põhiseaduse Paragrahv 107 sätetele on Teil õigus vastuvõetud seadus jätta välja kuulutamata ja saata see koos motiveeritud otsusega neljateistkümne päeva jooksul, arvates saamise päevast, Riigikogule uueks arutamiseks ja otsustamiseks.
Kooskõlas vastuvõetud parandustega võib erakooli, kus õppekeeleks on muu keel peale eesti keele, asutamise kinnitada kohalik omavalitsus, kui selleks on olemas Vabariigi Valitsuse luba. Kuid nii Erakooliseaduses (edaspidi EraKS) ega ka Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses (edaspidi PGS) ei ole märgitud täpseid kriteeriume, mille alusel võib vastu võtta selliseid otsuseid. See võib põhjustada ja põhjustab juba vastuvõetud otsuste venitamist valitsuses endas ja faktiliselt põhjustab Põhiseaduse sätete saboteerimist, kus on sätestatud, et õppekeele rahvusvähemuse õppeasutuses valib õppeasutus (Põhiseaduse Paragrahv 37). Nii näiteks, ei ole EV Valitsuse poolt otsuseid kohalike omavalitsuste poolt heakskiidetud hooldusnõukogude ettepanekute osas, valida õppekeeleks vene keel, mis võeti vastu 7.mail 2012 aastal. Tallinna Linnavolikogu võttis vastu vastava otsuse 19.juunil 2012 aastal (otsus №1044) ja esitas vastava taotluse EV Valitsusele.
Vastavalt EV Põhiseaduse paragrahv 11-le tohib õigusi ja vabadusi piirata ainult kooskõlas põhiseadusega. Need piirangud peavad olema demokraatlikus ühiskonnas vajalikud ega tohi moonutada piiratavate õiguste ja vabaduste olemust.
EV Põhiseaduse paragrahvis 12 on sätestatud, et kõik on seaduse ees võrdsed. Kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu. Eesti Riigikohus ja Euroopa Inimõigustekohus on korduvalt tuvastanud, et diskrimineerimine – ei ole mitte ainult võrdse kohtlemise puudumine võrdsete suhtes, vaid ka ebavõrdsete kohtlemine kui võrdsetega. Vene lapsed valdavad eesti keelt a priori kehvemini kui eesti lapsed. Seepärast ühesuguste eesti keele nõudmiste kehtestamine nii vene õpilastele eesti keeles kui ka vene keele õppeplaanide eesti õpilastele, on diskrimineerimine. Seega on ühesuguste õppeplaanide, eesti keeles nõudmiste nii vene õpilastele kui ka eesti õpilastele, kehtestamine – diskrimineerimine.
Vastavalt EV Põhiseaduse paragrahvile 19, igaüks peab oma õiguste ja vabaduste kasutamisel ning kohustuste täitmisel austama ja arvestama teiste inimeste õigusi ja vabadusi ning järgima seadust. Seega, õppida eesti keeles ei pea olema vastuolus vähemusrahvuste õigusega – õppida oma emakeeles. Veelgi enam, Eestis puuduvad de facto juhtumid, et omandada haridust eesti keeles neil, kes seda soovivad, kuid on massiliselt näiteid, kus vene lapsed on sunnitud õppima eesti keeles vastu oma ja oma vanemate tahtele.
Lähtudes eeltoodust, rikuvad eelpool nimetatud seaduse muudatused venekeelse elanikkonna põhiõigusi, saada haridust emakeeles, millega rikutakse EV Põhiseaduse paragrahv 37 sätteid, mille kohaselt õppekeele vähemusrahvuse õppeasutuses valib õppeasutus. Seaduse muudatused muudavad oluliselt nimetatud õigusi ja järelikult on vastuolus EV Põhiseadusega – vabalt valida õppekeelt. Arvestades eelnevaid kogemusi taotluste esitamisel õppekeele valimisel (paljude osas vastati eitavalt, kestavad kohtutes menetlused nendes küsimustes juba aasta), võib teha järeldusi, et käesolevad parandused on vastuvõetud selleks, et seadustada venekeelse rahvusvähemuse diskrimineerimist keele põhimõttel, mida otseselt keelab EV Põhiseaduse paragrahv 12.
Samuti on seaduse eelnõus kehtestatud ebavõrdsus eragümnaasiumite vahel sõltuvalt sellest, kes on nende omanikud. Eragümnaasiumid, kelle omanikeks on riik või kohalikud omavalitsused, on piiratud õiguses valida õppekeelt.
Vastavalt EV Põhiseaduse paragrahvile 49, on igaühel õigus säilitada oma rahvuskuuluvus.
Pöörame Teie tähelepanu ka sellele, et vastuseks Eestimaa Venelaste Maakogu petitsioonile (PE502.137v01-00), soovib Euroopa Komisjon oma kommentaarides märkida, et kooskõlas Euroopa Liidu Lepingu artikkel 2-ga, on isikute, kes kuuluvad rahvusvähemusse, õiguste austamine Euroopa Liidu üks põhialuste väärtustest, mis on ühised kõikidele liikmesriikidele. Sellele lisaks, Euroopa Liidu Põhiõiguste Harta artiklid 21 ja 22 keelavad diskrimineerimise rahvusvähemusse kuulumise põhimõttel ja tagavad Euroopa Liidu poolt kultuuri, usulise ja keelelise mitmekesisuse austamise.
Vene rahvusvähemuse tahe soovida õppida vene keeles gümnaasiumites, mis oli ka osaliselt heaks kiidetud eesti kogukonna esindajate poolt, kajastus ka 35 841 kogutud allkirja näol, mille me andsime Teile üle 1.juunil 2012 aastal. Allkirjad said Teie poolt edasi suunatud Haridus- ja Teadusministeeriumi, mis omakorda eelistab otsusega venitada.
Lähtudes ülaltoodust ja juhindudes EV Põhiseaduse paragrahvidest 46, 81 ja 107, palume, Riigikogu poolt 18.aprillil 2013.a. vastuvõetud otsus (343SE) «Erakooliseaduste muudatused» jätta väljakuulutamata, kuna muudatused on vastuolus EV Põhiseadusega ja palume nimetatud seadus tagastada Riigikogule uueks aruteluks ning otsuse vastuvõtmiseks.
Lugupidamisega, 25.04.2013
Alisa Blintsova - Vastutav sekretär MTÜ «Vene Kool Eestis»
Andrei Lobov - Juhatuse liige MTÜ «Vene Kool Eestis», Järelevalve, analüüsi ja arengu töögrupi juhataja
http://www.venekool.eu
e-post: russovet24@gmail.com
Tel. 58 286 631