Max Kaur: Kuldne komsomoli kolmik: Gorbatšov, Ševardnadže ja VäljasEduard Ševardnadze on surnud. Mees, kes kaks korda on olnud NSVL välisminister. Hämmastav on, et paljud ei tea seda fakti. Ševardnadze jõudis olla viiimane NSVL välisminister. Ja ajas asja Eesti Vabariigi välisministri Lennart Meriga. Tema karjäär oli huvitav.

Tavaline stalinlik komsomol jõudis Gruusia siseministri toolile 36 aastaselt. Kuna vahelpeal võeti noori edutanud Hruštšov ametist maha, Brežnev aga vihkas "komsomole", siis oleks võinud noore grusiinlase karjäär siinkohal ka katkeda. Appi nagu alati tuli KGB. Gruusia KGB ülem, kindralpolkovnik Inauri oli eriti lugupeetud mees Brežnevi ja Andropovi juures ning istus oma postil 30 aastat järjest. Põhjuseks oli tema roll Hruštšovi mahavõtmisel ja Brežnevi aitamisel pukki.

Just tema promos Moskvas endist Gruusia komsomolijuhti vabariigi etteotsa. Õnneks oli Ševardnadze heas kirjas ka Brežnevi lemmiku, NSVL siseministri, armeekindral Štšolokovi juures. Kõik klappis, ja Eduard oli 43 aastaselt Gruusia juht. Ta tõesti hakkas meeldima Brežnevile, kes tegi temast Poliitbüroo liikmekandidaadi. Ja veel kord vedas grusiinlasel - naaberkrai, Stavropoli tüüri juurde oli saanud vana tuttav komsomoliajast Gorbatšov, kes oli Andropovi ja KGB soosik.

Pikad õhtud Gagras andsid oma tulemuse kui Mihhail Kremlis koha sisse võttis. Ta andis endisele Gruusia siseministrile, kindral Ševardnadžele Nõukogude Liidu välisministri auväärse koha.

Poliitbüroo liikme elu Moskvas oli loomulikult nagu lill. Kahjuks alustas märgitud mees perestroikat. Inimesed võisid nüüd oma suu lahti teha. Oma koosa sai paisu tagant vallapääsenud vene natsionalistidelt ka Ševardnadze, kes kukkus välisministri kohalt 1990 aastal. Kuid suur poliitik jääb poliitikuks, sest 1991 aastal oli grusiinlane Nõukogude välisministri kohal tagasi! Ka punase impeeriumi lagunemine ei muutnud midagi. Juba 1992 aastal oli ta oma kodu-Gruusia eesotsas ja suutis presidendiks jääda kuni rooside revolutsioonini. Fantastika!

Nüüd on ta läinud, tema vana tuttav komsomoliajast, Vaino Väljas aga elab. Rutake seltsimehed unetud ajakirjanikud, rutake.